השאירו פרטים ונחזור בהקדםמערכת אופקית בטפסות מבוססת מגדלים

המערכת האופקית בנויה ממעטה, מרישים וקורות מבריחות (בעגת אתר בניה: "ליגרים" ו"אונטרליגרים" , בהתאמה).

המערכת האופקית באה במגע עם אלמנט הבטון בנוצק ומעבירה את העומסים למגדלי התמיכה.

קורות מבריחות ומרישים המצויים בשוק עשויים מעץ, פלדה ואלומיניום. המעטה בדרך כלל הוא לבידי עץ או לוחות עץ אך יכול להיות גם ממתכת.

המערכת האופקית היא גורם משמעותי בבחינת הכלכליות של מערכת כוללת, כי היא הקובעת למעשה את המרחק בין מגדלי התמיכה.

ככל שהקורות המבריחות והמרישים יהיו בעלי חוזק (לכפיפה, גזירה ושקיעה) גבוה יותר, כך ניתן יהיה לנצל את המגדלים בצורה יעילה יותר.

חשוב שרכיבי המערכת האופקית יהיו בעלי משקל נמוך, על מנת שניתן יהיה להרכיבם ללא אמצעי הרמה ותשומות העבודה בהרכבתם ידנית ע"י הפועלים תהיינה נמוכות.

מערכת אופקית מאלומיניום ומעץ קלה יחסית לפלדה וניתן להרכיבה גם ללא אמצעי עזר להרמה.

להלן, יתרונות השימוש ברכיבים עשויים מאלומיניום ביחס לרכיבי עץ ופלדה :

האלומיניום הינו חומר חדש יחסית והשימוש בו אינו נפוץ עדיין כמו עץ ופלדה, אולם השימוש בו עולה ועולה לאור יתרונותיו המובהקים, כגון : משקל נמוך, יחס חוזק למשקל גבוה פי 3 מפלדה, עמידות בפני קורוזיה, עלויות אחזקה נמוכות והרכבה נוחה ופשוטה של רכיבי המערכת האופקית על המגדלים.

קורות מבריחות ומרישים מאלומיניום או פלדה, שהם בעלי חוזק כפיפה גבוה מקורת עץ, מאפשרים גישור על מפתחים גדולים ומקטינים את מספר המגדלים הדרוש, עם כל היתרונות הנובעים מכך.

מצד שני יש להקפיד על הנקודות הבאות:

  • עומס מרוכז גבוה על רגל המגדל דורש הקפדה יתרה על פיזור נכון של העומס על המשטח הנושא ( רצפת בטון או מצע מהודק ).
  • יש לבדוק אם נדרשת תמיכה של המשטח הנושא עקב העומסים המרוכזים המועברים אליו ע"י רגלי המגדלים.
  • האפשרות לגשר מפתחים גדולים באמצעות הקורות המבריחות והמרישים מגדילה את העומס המועמס על רגלי המגדל ולכן יש לדאוג לחיזוקים בין המגדלים, כאשר המגדל גבוה מ-6 מ', ע"י אלכסוני חיזוק אשר יקטינו את אורך הקריסה של רגלי המגדלים.
  • יש לנטרל את השקיעות ע"י ביצוע קמרון קל בשעת ביצוע הטפסות.

אלומלייט פתרונות הנדסיים אופטימליים באמצעות ציוד ותכן הנדסי נלווה

אלומלייט הפתרון הנכון בשבילך

עוד בנושא >>

סוגי מגדלים ומדדים להשוואה בין המגדלים

המגדל מהווה קונסטרוקציה מרחבית קלה הבנויה מפלדה או מאלומיניום. הוא מורכב בצורה מודולרית ממספר קטן של רכיבים בסיסיים וכמה רכיבים ואביזרי עזר נוספים. מערכת טפסות, שמגדלים מהווים חלק ממנה, הינה קונסטרוקציה ארעית הנבנית לצורך תמיכת בטון טרי עד התקשותו וקבלת חוזק מספיק...

מגדלי תמיכה

מגדלי תמיכה (shoring towers) הם פתרון הטפסנות המקובל ביותר, בארץ ובעולם, ליציקה של אלמנטי בטון מעל חללים גבוהים מטעמי נוחיות בעבודה ובנוסף לכך משמשים המגדלים כתמיכות זמניות בהרכבת אלמנטי בטון טרומיים כגון : לוחות תקרה דרוכים, תקרות קרום וקורות גשרים. כתוצאה...
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל